Jak się nie uzależnić od internetu? - Dobre poradniki dla Ciebie Dobre poradniki dla Ciebie
cze 13, 2013
admin

Jak się nie uzależnić od internetu?

net Jak się nie uzależnić od internetu? Obecnie spędzamy w sieci mnóstwo czasu. Większość z niego marnujemy na wyszukiwanie zbędnych danych czy odwiedzanie portali społecznościowych. W internecie jest wszystko, dlatego należy uważać, gdyż natłok informacji nie sprawia, że każda z nich jest prawdziwa. Trzeba umiejętnie je weryfikować, gdyż zbytnia naiwność może nam jedynie zaszkodzić zamiast pomóc.
Nie należy oczywiście popadać w skrajności. Internet po to jest, aby z niego korzystać, jednak powinniśmy robić to mądrze. Warto sobie przeanalizować, ile czasu dziennie spędzamy w sieci i czy potrzebujemy go aż tyle. Czy na pewno musimy co 5min sprawdzać skrzynkę pocztową i odpisywać na maile z szybkością błyskawicy?
Warto przede wszystkim mieć jakąś bazową wiedzę na temat, który nas interesuje, ewentualnie kogoś, kto pomoże nam zweryfikować, czy znalezione przez nas wiadomości, są warte zapamiętania. Często można znaleźć sprzeczne informacje na jakiś temat. Czasem zdarzają się wręcz absurdalne, lecz słowo pisane jest przez wielu traktowane jako święte, nawet pomimo tego, że znajduje się ono w necie. Myślmy nad tym co robimy.  Trzeba rozważać, co właśnie wyczytaliśmy, gdyż bez tego możemy się co najmniej ośmieszyć a nawet zaszkodzić sobie.
Często siadamy przed komputerem tylko na kilka minut i wstajemy po kilku godzinach. Warto zaplanować sobie, co dokładnie mamy zamiar robić w tym czasie. Pozwoli nam to wyeliminować zbędne czynności i skupić się na tych, które są niezbędne.
Dobrym rozwiązaniem jest także poszukanie sobie jakichś dodatkowych zajęć, które zapełnią nasz czas. Można umówić się na wyjście do kina czy wycieczkę rowerową. Dzięki temu zmusimy siebie do małego ruchu i oderwiemy od niepotrzebnego zalewu informacji. Nie musimy przecież wiedzieć wszystkiego, a już zwłaszcza tego, jak ścigają się kierowcy w Rosji.
Portale społecznościowe to prawdziwy nałóg. Czy faktycznie musimy śledzić każdego, nawet pomimo tego, że (prawie) w ogóle nie widujemy tej osoby w rzeczywistości nie-wirtualnej? Nie lepiej skupić się na ludziach, którzy faktycznie nas otaczają? Przecież kontakt przez taki portal jest tylko namiastką prawdziwego. Ponadto część społeczeństwa zaczyna zatracać swoje socjalne umiejętności. Nie używając ich na co dzień zapominamy, jak wygląda bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem.
Wystarczy odrobina samokontroli, aby skutecznie zawalczyć ze swoim uzależnieniem. Zwłaszcza, że za szybkie przyswajanie dużej ilość informacji sprawia, że tracimy umiejętność do skupiania uwagi na czymś, co jej wymaga np. na czytaniu książki czy oglądaniu filmu. Czy naprawdę warto trwonić czas na coś, co nas ogłupia?Komentarze są wyłączone